FAQ - Často kladené otázky

Nižšie sú uvedené odpovede na najčastejšie otázky. Máte ešte ďalšie otázky? Dajte nám vedieť na helpdesk@mojazahrada.org

1. Ako sa môžem zaregistrovať na webe MojaZahrada.org?

Registrácia na webe MojaZahrada.org je jednoduchá, existujú 4 možnosti:

Registračný formulár:
Pomocou odkazu 'Registrácia', ktorý nájdete v hornej časti obrazovky, môžete vyplniť jednoduchý formulár, ktorým získate prístup k webu.

Facebook účet:
Pomocou tlačítka 'Prihlásiť s Facebookom' môžete použiť váš existujúci Facebook účet na vytvorenie MojaZahrada.org účtu. Po kliknutí na toto tlačidlo budete presmerovaní na Facebook, kde je potrebné sa prihlásiť s vašim Facebook loginom a heslom. Po úspešnom prihlásení budete presmerovaní späť na web MojaZahrada.org, kde vám bude vytvorený účet. Od tej chvíle sa môžete s vašim Facebook účtom prihlásiť na web MojaZahrada.org.

Twitter účet:
Pomocou tlačítka 'Prihlásiť s Twitterom' môžete použiť váš existujúci Twitter účet na vytvorenie MojaZahrada.org účtu. Po kliknutí na toto tlačidlo budete presmerovaní na Twitter, kde je potrebné sa prihlásiť s vašim Twitter loginom a heslom. Po úspešnom prihlásení budete presmerovaní späť na web MojaZahrada.org, kde vám bude vytvorený účet. Od tej chvíle sa môžete s vašim Twitter účtom prihlásiť na web MojaZahrada.org.

Google účet:
Pomocou tlačítka 'Prihlásiť s Googlom' môžete použiť váš existujúci Google účet na vytvorenie MojaZahrada.org účtu. Po kliknutí na toto tlačidlo budete presmerovaní na Google, kde je potrebné sa prihlásiť s vašim Google loginom a heslom. Po úspešnom prihlásení budete presmerovaní späť na web MojaZahrada.org, kde vám bude vytvorený účet. Od tej chvíle sa môžete s vašim Google účtom prihlásiť na web MojaZahrada.org.

2. Ako môžem prepojiť môj Facebook, Twitter alebo Google účet s mojim bežným účtom?

Akonáhle ste prihlásení na MojaZahrada.org mieste jedným zo štyroch spôsobov, je niekedy užitočné mať možnosť pridať aj iný spôsob prihlasovania k existujúcemu účtu.
Príklad: Váš pôvodný MojaZahrada.org účet ste vytvorili pomocou vášho Facebook účtu a teraz chcete pridať aj váš Twitter účet pre prihlasovanie tak, aby ste si nemuseli vytvoriť nový MojaZahrada.org účet. To sa dá ľahko!

Prihláste sa na váš MojaZahrada.org účtu a potom choďte do záložky 'Profil'. Tento odkaz môžete nájsť v pravej hornej časti na každej stránke v záložke 'Účet'.
Tu uvidíte zoznam účtov, ktoré ešte môžete prepojiť. Kliknite pre prepojenie účtu podľa vášho výberu a postupujte podľa pokynov na obrazovke. Potom budete automaticky presmerovaní späť na túto stránku a obidva účty budú prepojené. Tieto kroky môžete opakovať pre každý účet, ktorý chcete prepojiť.

3. Ako si môžem pozrieť prehľad záhradkárov v mojom okolí?

Na Vašej osobnej stránke aktivít je na ľavej strane obrazovky váš 'mini-profil'. Tento mini-profil obsahuje vaše menu, fotku, životopis a počet nasledovníkov, priateľov a rastlín. Na pravej strane obrazovky je mapa so 'záhradkármi okolo vás'.
Ak táto mapa nie je viditeľná, znamená to, že ste nezadali vo vašom profile vašu polohu. Môžete to urobiť v záložke "Profil" >> 'Poloha'. Môžete zadať vašu adresu alebo uchopiť a presunúť červenú značku na správne miesto na mape. Mapu môžete priblížiť až na úroveň, ktorú porebujete a potom označiť dom alebo ulicu.

Výhodou označenia vašej polohy je okrem iného to, že vidíte, ktorí záhradkári žijú vo vašom okolí a ktoré rastliny sú populárne vo vašej oblasti.

4. Ako pridám novú rastlinu?

Každý prihlásený používateľ webu MojaZahrada.org môže pridávať nové rastliny.
Upozornenie: Skôr ako začnete pridávať nové rastliny do databázy, najprv odporúčame preveriť, či už niekto v minulosti nepridal vami požadovanú rastlinu.
Ak chcete vyhľadávať v existujúcich rastlinách, môžete použiť vyhľadávač. Zadajte aspoň 3 znaky do poľa pre vyhľadávanie a budete mať prehľad o existujúcich rastlinách. Môžete vyhľadávať podľa slovenského alebo latinského názvu rastliny.

Ak rastlina ešte nie je v databáze, môžete pridať novú rastlinu.
Choďte na stránku 'Rastliny'. Vpravo hore nájdete tlačítko: '+ Pridať novú rastlinu'.
Pokúste sa zadať čo najúplnejšie informácie o rastline: slovenský a latinský názov, opis rastliny, farbu kvetov, fotky a videá, výšku a prípadne značky.

Zašktrnutím políčka '+ Pridať do mojej záhrady' automaticky pridáte rastlinu aj do vašej elektronickej záhrady.

5. Ako pridám rastliny do mojej záhrady?

Sú dva spôsoby:

Existujúce rastliny:
Pod existujúcimi rastlinami rozumieme rastliny, ktoré už boli vytvorené v databáze inými záhradkármi. Existujúce rastliny nájdete pomocou vyhľadávača na MojaZahrada.org alebo pomocou profilových stránok ostatných záhradkárov, kde sa môžete preklikať k detailom rastlín. Na hornej strane stránky je tlačítko, ktoré vám umožní pridať rastlinu do vašej elektronickej záhrady.

Nové rastliny:
Pozrite si otázku č. 4 'Ako pridám novú rastlinu' v tomto dokumente.

6. Ako môžem zmeniť heslo môjho účtu na webe MojaZahrada.org?

Spôsob, ako môžete zmeniť svoje prihlasovacie heslo, závisí od spôsobu, ktorý používate na prihlásenie sa na web MojaZahrada.org. Ak používate služby Facebook, Twitter alebo Google, musíte sa prihlásiť do zodpovedajúcej služby tak, aby ste mohli upraviť heslo.
Poznámka: ak ste z nejakého dôvodu upravili vaše prihlasovacie meno a heslo k službám Facebook, Twitter alebo Google, heslo pre prihlásenie sa na web MojaZahrada.org sa tiež automaticky aktualizuje. MojaZahrada.org používa technológiu OAuth. (Viac informácií o OAuth)
Ak nepoužívate Facebook, Twitter alebo Google účet pre prihlásenie, môžete jednoducho zmeniť heslo cez váš profil.

7. Ako môžem dostávať informácie o záhradných prácach pri konkrétnych rastlinách?

Akonáhle pridáte rastliny do vašej záhrady, môžeme pre vás zostaviť váš osobný prehľad záhradných prác. Je preto dôležité, aby ste mali do vašej záhrady pridané správne rastliny.
Pomocou odkazu 'Rastliny' zobrazíte zoznam vašich rastlín už pridaných do elektronickej záhrady. Na rovnakej stránke môžete už potom na pravej strane obrazovky vidieť zoznam záhradných prác pre aktuálny týždeň. Zoznam je rozdelený do dvoch častí: 'Čo robiť tento týždeň' a 'Iné udalosti.'
Zoznam pod 'Čo robiť tento týždeň' obsahuje rastliny, pri ktorých je potrebné v aktuálnom týždni vykonať nejakú záhradnú prácu. Môže to byť zber, rez, rozmnožovanie rastliny... Zoznam pod 'Iné udalosti' obsahuje iné udalosti, pri ktorých nie je potrebný žiadny zásah, sú to prevažne veci, ktoré sa jednoducho 'udejú' - napríklad kvitnutie nejakej rastliny.

Na tieto udalosti vás môžeme upozorniť rôznymi spôsobmi:
  • pomocou e-mailu (pre to je potrebné vyplniť váš e-mail na vašej stránke 'Profil'),
  • pomocou kalendára (pomocou Apple iCal, Microsoft Outlooku alebo Google kalendára sa môžete prihlásiť k odberu kalendára),
  • pomocou pdf súboru, ktorý si stiahnete z webu.

8. Ako sa môžem prihlásiť na odber elektronického spravodaja webu MojaZahrada.org?

Spravodaj MojaZahrada.org posielame pravidelne každý týždeň. V spravodaji vás budeme informovať o novinkách, ktoré vám môže ponúknuť MojaZahrada.org.
Môžete sa prihlásiť k odberu tohto spravodaja pomocou odkazu 'Profil' >> 'Hlásenia'. Zaškrtnite, že chcete dostávať spravodaj a kliknite na tlačidlo Uložiť. Budete automaticky prihlásení na odber spravodaja. Odhlásiť sa z odberu spravodaja môžete jednoducho kliknutím na odkaz v ľavej dolnej časti spravodaja alebo zrušením zaškrtnutia políčka na stránke profilu.

9. Mám zaujímavú myšlienku, čo môžem urobiť?

Sme vždy otvorení novým myšlienkam, pripomienkam alebo vylepšeniam webu MojaZahrada.org. Môžete nám napísať aj v prípade záujmu o spoluprácu alebo ohľadom reklamných príležitostí. Môžete nám napísať do redakcie na team@mojazahrada.org

10. Ako pridám položku do kalendára k už existujúcej rastline?

Pod položkami v kalendári rastliny rozumieme rôzne záhradné práce a udalosti: kvitnutie, sejba, rezkovanie, zber, rez, hnojenie, jednotenie, presadenie, atď.
Tieto položky tvoria základ pre zoznamy 'Čo robiť tento týždeň' a 'Iné udalosti'. Preto sú nesmierne dôležité pre vás a pre vašich kolegov záhradkárov.
Každý požívateľ môže pridať položku do kalendára k rastline. Každá položka pozostáva z: obdobia (týždne/mesiace), prípadne sa môže obdobie aj opakovať, jasného a zrozumiteľného opisu/vysvetlenia, YouTube videa.
Položka sa môže pridať iba na stránke rastliny. Kliknite vľavo (pod fotkou rastliny) na 'Záhradný kalendár'. Tam nájdete už zadané položky. Pod nimi je tlačítko 'Pridať novú položku do kalendára', na ktoré je potrebné kliknúť.
Najprv vyberte položku, napr.: 'rez', potom vyplňte do poľa 'Opis' krátky text, v ktorom vysvetlíte, o čo sa jedná.
Pomocou posuvníka 'Obdobie" môžete vyznačiť najvhodnejšie obdobie roka pre túto položku. Niektoré činnosti je vhodné zopakovať viackrát ročne, to môžete uspresniť posuvníkom 'Opakovanie'. Hotovo. Uložte túto položku kliknutím na 'Pridať položku do kalendára'.
Položku v kalendári môžete ešte prípadne doplniť o existujúce YouTube video, musí však mať zadané aspoň jedno obdobie, kedy sa má vykonať alebo kedy sa udeje. Kliknite vpravo pod 'Kalendár' na obdobie (označené zelenou farbou) položky, ku ktorej chcete pridať video. Potom kliknite na tlačítko 'Pridať video'. Vyhľadávač sa pokúsi automaticky nájsť zodpovedajúce videá. Môžete si pozrieť video kliknutím na obrázok a potom pre pokračovanie kliknúť na 'Vybrať tento film'.
Pre pridanie videa k položke do kalendára kliknite na 'Pridať video'.

11. Ako pridám fotku alebo video k rastline?

Každý môže pridať fotky alebo videá k existujúcim rastlinám. Kliknite vľavo na 'Fotky/videá' na stránke rastliny.
Už pridané fotky sú zobrazené. Tu môžete pridať ďalšiu fotku alebo video.
Pre pridanie obrázkov existujú dve možnosti. Môžete nahrať vašu vlastnú fotku (povolené typy súborov sú: .gif, .jpg, .png) alebo vybrať fotku bez autorských práv z webu Flickr.com.
Počet fotiek, ktoré môžete pridať, je neobmedzený. Napriek tomu odporúčame pridať maximálne 6 fotiek k jednej rastline. Vyberte fotku s detailom kvetov, listov, plodov alebo iných častí rastliny tak, aby bola rastlina ľahko rozpoznateľná pre ostatných záhradkárov.
Ak chcete pridať video, môžete ho vyhľadať iba na YouTube. Web vám automaticky zobrazí výber relevantných videí. Ak chcete pridať video manuálne, môžete použiť vyhľadávacie pole v hornej časti vyskakovacieho okna.

12. Našiel som nejaké chybné informácie o rastline, kde to môžem nahlásiť?

Databázu rastlín udržiavajú používatelia webu MojaZahrada.org. Obsah môže byť preto upravený alebo doplnený každým používateľom. MojaZahrada.org preto neručí za správnosť uvedených informácií.
Chybné informácie môžete upraviť alebo poslať e-mailom do redakcie. Zaslané informácie overíme a ak sú uverejnené údaje chybné, podnikneme nevyhnutné kroky.
Osoba, ktorá uverejňuje informácie na tomto webe, je zodpovedná za dodržiavanie autorských práv v prípade preberania informácií z iných zdrojov. Zdroj musia byť doplnené v spodnej časti stránky rastliny.

13. Mám problém s rastlinou v mojej záhrade, čo môžem urobiť?

Ak máte akékoľvek otázky alebo potrebujete ďalšie informácie o konkrétnej rastline, môžete sa vždy spoľahnúť na ostatných záhradkárov na webe MojaZahrada.org. Ako prihlásený člen môžete písať komentáre na stránke príslušnej rastliny. Môžete tiež zaslať správu vo vašom 'Prehľade aktivít' na vašej domovskej stránke.
Otázky týkajúce sa rastlín neposielajte e-mailom do redakcie!

14. Pridal som rastlinu, ktorá už bola predtým pridaná. Ako ju môžem odstrániť?

Používatelia môžu pridávať nové rastliny do MojaZahrada.org databázy. Odporúčame, aby ste vždy najprv zistili, či už konkrétna rastlina nie je pridaná do databázy. Na tento účel môžete použiť vyhľadávač rastlín.
Ak ste však už pridali novú rastlinu a potom ste zistili, že už bola aj predtým v databáze, môžete ju nahlásiť správcovi webu na e-mailovú adresu: content@mojazahrada.org. Následne zlúčime informácie oboch rastlín. Nemusíte robiť nič iné.

15. Aké druhy rastlín môžem pridať?

MojaZahrada.org je slovenský web o záhradách na Slovensku. Do našich záhrad patria okrasné rastliny, zelenina, ovocné stromy a kríky, kvetináčové rastliny a podobne... Na MojaZahrada.org žiaľ nie je možné pridávať izbové rastliny, orchidey, kaktusy, cudzokrajné rastliny,...

16. Ako je riešené vlastnícke právo k fotkám, ktoré som nahral na web?

Na stránke Fotky nájdete prehľad fotiek kvetov, rastlín, záhrad, chorôb, atď... ktoré boli nahraté používateľmi MojaZahrada.org. Môžete nahrať vaše fotky a albumy na web. Stále zostanete 100-percentným vlastníkom fotiek. Použitie fotiek na komerčné a/alebo nekomerčné účely sa môže uskutočniť len na základe písomného povolenia vlastníka fotiek.

17. Aké druhy účtov sú na MojaZahrada.org?

Môžete si vybrať z 2 druhov účtov:
  • Základný účet (zadarmo)
  • Plus účet (platený)

'Základný účet' je štandardný účet. Tento bude zadarmo aj v budúcnosti. Umožňuje vám využívať väčšinu funkcií webu MojaZahrada.org.
'Plus účet' je platený účet. Tento účet vám poskytuje všetky funkcie bezplatnej verzie + niektoré ďalšie funkcie. Prehľad všetkých možností si môžete pozrieť tu.

'Plus účet' stojí 24 € na jeden rok alebo 45 € ak si ho zakúpite na 2 roky. Môžete zaplatiť online cez PayPal alebo bankovým prevodom na náš účet. Každý nový užívateľ môže vyskúšať zadarmo funkcie Plus účtu po dobu jedného mesiaca po registrácii. Po uplynutí tejto skúšobnej doby sa účet zmení na základný účet alebo si môžete predplatiť Plus účet. Všetky informácie môžete nájsť na tejto stránke.